Connect with us

Ekoloji

Kozak Yaylası’nda 8 bin çam ağacı katledilecek

Kozak Yaylası’nda bulunan Türkiye’nin tek doğal fıstık çamı ormanları taş ocağı tehdidi altında. Proje kapsamında bin 882 adet çam ağacı katledilecek

Bir yanı İzmir Bergama’ya diğer yanı ise Balıkesir Ayvalık’a kadar uzanan Kozak Yaylası’nda bulunan Türkiye’nin tek doğal fıstık çamı ormanları taş ocağı tehdidi altında. 14 hektarlık alanda faaliyet gösteren Göltaş adlı şirkete granit ocağını 110 hektara çıkarmak için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Proje kapsamında bin 882 adet çam ağacı katledilecek.

Türkiye fıstık çamı üretiminin yüzde 80’ini karşılayan yöre halkı ve ekolojik yıkımı önlemek için çabalayan bölge halkı karara itiraz etti. Bergama Çevre Platformu öncülüğünde verilen itiraz dilekçeleri Bergama’da ikametgâh eden bölge halkı tarafından Kaymakamlığa teslim edildi.

Bergama Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Erol Engel, bölgenin acilen koruma altına alınması gerektiğine vurgu yaptı. Engel, “Çevre Bakanlığı’nı madencilerin yanında değil, doğanın ve halkın yanında yer almaya davet ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı da 1. derece tarım arazisi olan fıstık çamlarına sahip çıktığını görmek istiyoruz. Kozaklılar, Bergamalılar, Ayvalıklılar Kozak Yaylası için elini taşın altına koymalıdır. Hangi siyasi anlayışta olursak olalım gün Kozak için birleşme günüdür” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

More in Ekoloji