Connect with us

Kadın

Katledilen Aylin Sözer için öğrencilerden eylem: Kadın cinayetleri politiktir

İstanbul Maltepe’de Kemal Ayyıldız tarafından evinde katledilen Aylin Sözer anısına öğretim üyesi olduğu Aydın Üniversitesinde anma töreni düzenlendi. Üniversitenin bahçesinde düzenlenen törende meslektaşları Sözer’in anısına konuşmalar gerçekleştirdi.

Anmada öğrenciler adına yapılan konuşmada kadın cinayetlerine tepki vardı. Kadın cinayetlerinin politik olduğu vurgulanan konuşmada öğrencilerin sürecin takipçisi olacakları belirtildi.

Yapılan açıklamada şunlara değinildi;

“29 Aralık Salı günü, İstanbul Aydın Üniversitesi Çocuk Gelişimi öğretim görevlisi Aylin Sözer hocamız erkek arkadaşı olduğu iddia edilen bir cani tarafından yakılarak katledildi. Bu durumunuz derin üzüntüsü içerisindeyiz. Aylin hocamızın bizlere dersi olduğu saatte acı haberi aldık. Bu duruma dair bir açıklama yapma gerekliliğini duyduk. 

Hocamızın öldürülmesi ne ilk ne de son olacak. Türkiye’de her gün birçok kadın şiddete, istismara ve tacize uğruyor. Türkiye’de her gün kadınlar öldürülüyor. Türkiye’de her gün Kemal Delbeymiş gibi caniler sokaklarda dolaşıyor.

Hayattan koparılan kadın bizim hocamız, Aylin hocamız. Aylin hocamız ve daha niceleri için burada toplandık. Aylin Hocamız gülümseyerek kameraya bizlere ders anlatacaktı. Biz online dersi olduğu saatte Aylin hocamızın canice hayattan koparıldığını öğrendik. Aylin Hocamıza ve daha nice kadınlara sözümüz söz olsun. Kadın cinayetlerini durduracağız. Kadın cinayetleri politiktir. 

Aylin hocamızın hukuki her sürecinde yanında olacağız. İstanbul Aydın üniversitesi öğrencileri olarak susmayacağız. Evet, Rektörlük susuyor. Sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak bizler etmeyeceğiz bugün burada birçok kez söylenen cümleyi tekrarlamak için toplandık. Kadın cinayetleri politiktir. Aylin Sözer hocamız yalnız değildir, Asla Yalnız Olmayacak!”

Günün Haberleri

More in Kadın