Connect with us

Kadın

Kadınlardan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadıköy ve Taksim’e çağrı

Kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için İstanbul’da 5 Mart’ta Kadıköy’e, 8 Mart’ta ise 19’uncu 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne çağrı yaptı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için eylem çağrıları yapılmaya başlandı.

8 Mart Kadın Platformu, Dünya Emekçi Kadınlar günü için Kadıköy’e çağrı yaptı.

Platform, “8 Mart Kadın Platformu olarak, 5 Mart Cuma günü saat 18:00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi Önünde buluşuyoruz” diyerek kadınları bu yıl Kadıköy’de olmaya çağırdı.

19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü: “18 yıldır olduğumuz yerdeyiz”

Her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için İstanbul Taksim’de bir araya gelen kadınlar bu yıl da “18 yıldır olduğumuz yerdeyiz” diyerek 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü’ne hazırlanıyor. 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ekibi,  sosyal medya üzerinden 8 Mart’ta Taksim’de olacaklarını duyuran bir metin yayımlayarak 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü’ne çağrıda bulundu.

Metinde şu ifadeler yer aldı : 

“19’uncu 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz. Geçen sene Taksim’de onbinler olarak bir araya gelip Karaköy’e yürüdüğümüz, sokak sokak meydan meydan sesimizi yükselttiğimiz, birbirimize temas ederek birbirimizden güç aldığımız günden bu yana hem çok şey değişti hem pek bir şey değişmedi. Patriyarkanın, baskının, bıkkınlığın, krizlerin binbir biçimi üzerine bir de pandemi eklenirken bizler bu zor günlerde umutsuzluğa kapılmamak için feminist mücadelemizden güç aldık. Birlikte coşkuyla, öfkeyle en çok da dayanışmayla yan yana durduğumuz anları hatırladık, dayanışmamızın gücünü hatırladık.

Bu yıl da feminist gece yürüyüşümüzde bir araya geleceğiz. Birbirimizi korumak için mesafeli duracağız fakat biliyoruz ki kalabalığımız sokaklardan taşacak. 19’uncu yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz. Geceler, sokaklar da, meydanlar da, hayatımız da bizim!” 

Günün Haberleri

More in Kadın