Connect with us

Ortadoğu

Irak’ta 340 kişinin idamı Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta son yapılan intihar saldırısı sonrasında idama mahkum edilen 340 kişinin infaz kararı cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı.

Bağdat’ta bir pazar yerinde düzenlenen çifte intihar saldırısı sonucu 32 kişi hayatını kaybetmiş, 110 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti. Irak’ta ”terör” ve cinayet suçuyla idama mahkum 340 kişinin infaz kararının onaylandığı belirtildi.

Irak resmi haber ajansına açıklama yapan Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yetkili, onayların tüm anayasal ve hukuki yönleri incelendikten ve bütün temyiz yolları tükendikten sonra verildiğini söyledi.

Haberde, Bağdat’ta 32 kişinin ölümüne, 110 kişinin yaralanmasına neden olan intihar eyleminin ardından infaz onayının gelmesine dikkat çekildi.

Sputnik’in aktardığı habere göre IŞİD’e bağlı unsurlar, “fiilen işleyen ya da ortaklık yapması sıfatıyla terör eylemlerinde bulunan herkese idam cezası verilmesini” getiren Terörle Mücadele Kanunu’nun 4. maddesine göre yargılanıyor. Irak Anayasasına göre idam hükümlerinin infazı için Cumhurbaşkanlığı’nın onayı gerekiyor.

Günün Haberleri

More in Ortadoğu