Connect with us

Güncel

HDP’lİ Kaya: Çocuğun üstün yararı politik kaygılardan bağımsızdır siyasi söylemlere meze edilemez!

AKP’li Özlem Zengin’in; “Bugün geldiğimiz noktada şunu yapıyorlar. Bu insanlar talimatla artık bebek sahibi oluyorlar, bebekli kadınlar cezaevinde var demek için” söylemine, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya; “Çocuğun üstün yararı politik kaygılardan bağımsızdır. Siyasi söylemlere meze edilemez!” ifadeleri ile sosyal medya üzerinden karşılık verdi. Kaya, konuyla ilgili olarak da Meclis’e araştırma önergesi verdi.

AKP’li Özlem Zengin’in; “Bugün geldiğimiz noktada şunu yapıyorlar. Bu insanlar talimatla artık bebek sahibi oluyorlar, bebekli kadınlar cezaevinde var demek için” söylemine, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat CANBAZ KAYA; “2019 Kasım ayı verilerine göre; Türkiye hapishanelerinde 780 çocuk anneleri ile hapishanelerin katı ve cezalandırıcı ortamında büyüyor. Yaşanan hak ihlalleri birçok rapor ile sabit. Çocuğun üstün yararı politik kaygılardan bağımsızdır. Siyasi söylemlere meze edilemez!” ifadeleri ile sosyal medya üzerinden karşılık verdi.

Kaya, “Çocuğun üstün yararı” ilkesi de gözetilerek gerekli araştırma ve düzenlemelerin yapılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na meclis araştırması önergesi verdi.

Türkiye hapishanelerinde kalan tutuklu/hükümlü kadınların ve anneleri ile birlikte hapishanelerde kalan çocukların yaşadığı hak ihlalleri araştırılsın

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat CANBAZ KAYA; Türkiye hapishanelerinde kalan tutuklu/hükümlü kadınların ve anneleri ile birlikte hapishanelerde kalan çocukların yaşadığı hak ihlallerinin tespiti, mevcut sistemin; hak ihlallerini önleyecek, çocuğun eğitim, sağlık, beslenme, oyun ve sosyal gelişim ihtiyaçlarını layıkıyla karşılayacak şekilde düzenlenmesi ve denetime müsait bir şekilde yenilenmesi amacı ile “çocuğun üstün yararı” ilkesi de gözetilerek gerekli araştırma ve düzenlemelerin yapılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na meclis araştırması önergesi verdi.

Çocuğun üstün yararı ilkesinin önemini vurgulayan KAYA önergesinde; hapishane koşullarında; okul çağındaki çocuğun eğitim ihtiyaçlarının nasıl yürütüldüğü, çocuğun diğer çocuklar ile iletişiminin nasıl sağlandığı, sosyal gelişiminin nasıl desteklendiği, dış ortama nasıl hazırlandığı hususlarının araştırılması gerekliliğine değindi.

KAYA; “Hapishanelerde büyüyen çocukların diğer aile bireyleri ile ne sıklıkla ve hangi koşullarda iletişim kurduğu, çocukların teknolojik cihazlara erişiminin olup olmadığı, çocukların gelişimine uygun beslenme ihtiyaçlarının nasıl ve kimler tarafından karşılandığı, kurum içinde çocuk doktoru ve hemşiresinin bulunup bulunmadığı” konularının da çocuğun gelişimi için önemli olduğuna dikkat çekti.

Çocukların yanı sıra annelerin de hak ihlallerine maruz kaldığını belirten KAYA; “Emziren anneler için gerekli ek gıdaların temin edilip edilmediği, gebe kadınlara doğum öncesi gerekli sağlık hizmetleri, beslenme ek gıda destekleri ve gerekli kıyafet ve malzemelerin sağlanıp sağlanmadığı konularında da detaylı araştırma yapılmasının elzem olduğunu belirtti.

2019 kasım ayı verilerine göre 780 çocuk hapishanelerin katı ve cezalandırıcı ortamında büyüyor

Önergesinde Hak İnisiyatifi’nin raporuna değinen HDP’li KAYA; “2019 yılı Kasım ayı itibarıyla 780 çocuk anneleri ile birlikte hapishanelerde kalmaktadır. Hapishanede çocuğu ile birlikte kalan annelerin ve çocukların yaşadığı bazı hak ihlalleri; mahpuslu annelerin çocuk esirgeme kurumunda bulunan çocukları ile telefonla dahi görüşmelerine imkan sağlanmaması, çocukların kreşe gönderilmemesi, çocukların oyun odasına bazen hiç bazen ise 1 saatliğine gönderilmesine imkan sağlanması, çocukların beslenmesi için gerekli gıda ve malzemelerin temin edilmemesi, hapishanelere kesinlikle oyuncak alınmaması, 0-1 yaş aralığındaki çocukların gelişimleri için gerekli malzemelerin temin edilmemesi olarak sıralanabilir.” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan hak ihlallerinin hem çocuklar hem de kadınları derinden etkilediğini vurgulayan KAYA; “Hapishane koğuşlarında bulunan ve yaşanılan alanda banyo ve tuvaleti de görmeye müsait kamera sistemlerinin bulunduğu, kadın tutuklu ve hükümlülere çıplak arama uygulandığı, tutuklu/hükümlü kadınlara çift kelepçe uygulandığı, hastaneye götürüldükleri esnada sosyal mesafe kuralına rivayet edilmediği, pandemi gerekçe gösterilerek birçok sosyal aktivitelerinin kısıtlandığı, mahpuslu annelerin çocuk esirgeme kurumunda bulunan çocukları ile telefonla dahi görüşmelerine imkan sağlanmadığı, çocukların kreşe gönderilmediği, çocukların oyun odasına bazen hiç bazen ise 1 saatliğine gönderilmesine imkan sağlandığı, çocukların beslenmesi için gerekli gıda ve malzemelerin temin edilmediği, hapishanelere kesinlikle oyuncak alınmadığı, 0-1 yaş aralığındaki çocukların gelişimleri için gerekli malzemelerin temin edilmediği” tespitlerine de önergesinde yer verdi.

Günün Haberleri

More in Güncel