Connect with us

Ortadoğu

Haseke’de iki siyasetçi kadın katledildi

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Haseke kantonunun güneyinde yer alan Deşiya’ya bağlı Til Şeyir Beldesi’nin Meclis Eşbaşkanı Seda Feysel El Hermas ve yardımcısı Hind Letif El Xidar, 22 Ocak’ta kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Kaçırılan iki siyasetçi kadının da katledildiği bildirildi.

Haseke’de siyasetçi kadınlar Seda Feysel El Hermas ve Hind Letif El Xidar’in kaçırıldıktan sonra öldürüldüğü bildirildi.

Bölgedeki kadın hakları örgütlerinden Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü, katliamı Kamişlo’da bulunan merkezleri önünde yaptıkları açıklamayla kınadı.

Özerk Yönetim Kadın Konseyi de yaptığı yazılı açıklamayla iki siyasetçi kadının katledilmesini kınadı.

Siyasetçi kadınların hedef seçilmesindeki amacın kadın özgürlüğünün ortadan kaldırılmak istenmesi olduğunu vurgulayan Özerk Yönetim, “Cuma günü Til El Şayir nahiyesinde gerçekleşen katliam da bunun örneğidir” dedi ve ekledi:

”Meclis eşbaşkanı ve yardımcısı kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı ve katledildi. Çetelerin kirli tarihine bir suç daha eklendi. Bu katliam gösteriyor ki çetelerin bölgede herhangi bir varlıkları kalmamış, Kuzey ve Doğu Suriye’deki sivil siyasetçilere yönelerek kadın iradesini ve kadın gücünü hedefliyorlar.

Her iki yoldaşımıza yönelik işlenen suçu kınıyoruz. Ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Bölgede ve dünyada Demokratik Özerk Yönetim’i devam ettireceğimizin sözünü veriyor, bölgenin güven ve huzuru için çalışacağımızı belirtiyoruz. Bütün dünya halklarına, uluslararası kamuoyuna, insan hakları örgütlerine sesleniyoruz; kadınlara karşı işlenen suçları durdurun.

Günün Haberleri

More in Ortadoğu