Connect with us

Güncel

Baskın ve işkenceye karşı 3 tutsak açlık grevine girdi

Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Hüseyan Bağ ve aynı koğuşta kaldığı iki arkadaşı hapishanede artarak devam eden hak ihlallerine karşı açlık grevlerine başladığını duyurdu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da uygulanan sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da kentten tahliye edilen 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve sonrasında tefrik edilen davada 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ ve aynı koğuştaki 2 arkadaşı yaşanan hak ihlallerine karşı açlık grevine başladı. 

Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Hüseyin Bağ, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde hak ihlallerine karşı dün açlık grevi başlattıklarını aktardı.

‘Gardiyanlar her sabah koğuşu basıyor, işkence yapıyor’
Tutuklu Hüseyin Bağ’ın ablası Kader Bağ, kendilerini arayan kardeşinin cezaevinde artan hak ihlallerine dikkat çekmek ve bunları protesto etmek için aynı koğuşta bulunan 2 arkadaşıyla birlikte açlık grevine girdiğini aktardığını söyledi. Bağ kardeşi ile yaptığı telefon görüşmelerinin ayrıntılarını şu ifadelerle paylaştı: “Kardeşim her sabah koğuşun gardiyanlar tarafından basıldığını, buna karşılık verince de onlara işkence ettiklerini söyledi. Sağlık haklarından tutun, kitap alımına kadar kısıtlama var. Kardeşim bize cezaevinde virüsün olduğunu ancak cezaevi tarafından bunu onlara söylenilmediğini belirtti. Cezaevinde işkencenin her türlüsü uygulanıyor. Bizler ailesi olarak daha önce de suç duyurusunda bulunmuştuk. Tekrar suç duyurusunda bulunacağız. Kardeşim talepler karşılanana kadar açlık grevinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Talepleri bir an önce yerine getirilsin.”

Günün Haberleri

More in Güncel